Ekonomi

Emeklilere 5 bin liralık ikramiye düzenlemesi Meclis’ten geçti

Genel Kurulda, Turizm Amaçlı Konut Kiralanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında, çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin husus kabul edildi.

Buna göre, geliri veya aylık ödemesi Ekim 2023 ödeme döneminde yapılan sigortalılara ve hak sahiplerine belgeler karşılığında bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacak.

Bu ödeme her zaman iş göremezlik geliri alanlara gelir tahsisinde esas olan iş göremezlik derecesi ile, ölüm aylığı ve ölüm geliri belgelerinde ise hak sahiplerinin payları oranında yapılacaktır.

1-31 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında herhangi bir tarihte sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil olmak üzere çalışan veya faal olanlar ile yaşlılık aylığı almakta iken ilgili yönetmelikte sayılan işyerlerinde aylıkları kesilmeden çalışanlar kapalı, ödeme kapsamında olmayacaktır.

Birden fazla belgeden gelir ve emekli maaşı alanların ödemeleri, azami ödemeye olanak sağlayan belge aracılığıyla yapılacak.

Usulüne aykırı olarak yapıldığı tespit edilen ödemeler, varsa ilgilinin gelirinden veya emekli maaşından yüzde 25 oranında kesinti yapılacak veya genel kararlara göre geri alınacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu