Haber

HDP’li Paylan: Bizim İmam Yardımcısı Diye Bir Şeyimiz Yok, Neden İmam Yardımcısı Diye Bir Kurum Kurduk?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, imam vekili statüsüyle imam istihdamını eleştirdi. Paylan, “Küçük yerlerde, mahallelerde, mahallelerde iki kişi çok önemlidir. Öğretmen, imam, papaz ya da dede ne derseniz deyin itibarları da çok önemlidir. Böyle bir şeyin olmadığını anlamak istiyorum. Rahip vekili diye bir şey, neden imam vekili diye bir kurum oluşturduk” diye konuştu.

AKP, MHP ve BBP tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun görüşmeleri sürüyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında imam hatip yardımcısı, müezzin-kayyım yardımcısı gibi misyonlar olduğunu eleştirdi. Paylan dedi ki:

“Anadolu’da ülkemizde dindarlar çok değerli yani Müslümanlarda rahipler, imamlar, Alevilerde dedeler, ülkemizde dindarlar çok değerli. Özellikle köylerde, küçük yerlerde, mahalle ve mahallelerde iki kişi çok değerlidir.öğretmen ve imam.papaz veya dede ne derseniz deyin onların prestiji de çok değerli.bizde papaz yardımcısı diye bir şey olmadığını anlamak istiyorum neden kurum oluşturduk imam vekiline mi denir arkadaşlar?

catalpinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu