Ekonomi

Büyükorhan, Marmara’nın hayvancılık merkezlerinden biri oldu

Büyükorhan, Marmara’nın hayvancılık merkezlerinden biri oldu

Dağlık bölgede yetiştirilen hayvanlar Marmara Bölgesi’ne satılıyor

BURSA – Bursa’nın dağlık ilçelerinden Büyükorhan’da yetiştirilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, Marmara Bölgesi’nin birçok yerine gönderiliyor.

Bursa’nın dağlık ilçesi Büyükorhan’da 400 yıldır sadece cuma günleri kurulan canlı hayvan pazarı, bugün de vatandaşların ilgisini çekiyor. Pazar kenarında kesilen kavrulmuş hayvanlar da sadece bugün satışa sunuluyor. Sadece Bursa’dan değil çevre illerden de vatandaşlar bu eşsiz lezzeti tatmak için cuma günleri Büyükorhan’a geliyor. Burada kesilen hayvanlar aynı zamanda Marmara Bölgesi’ndeki birçok kasap ve lokantada da satılıyor.

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, “Yaklaşık 400 yıldır devam eden hayvan pazarı burası. Sadece Büyükorhan ilçesinin değil dağlık bölgenin de tek canlı hayvan pazarı. 1700’lü yıllarda kurulmuş, çok güzel bir hikayeye sahip, ticaretin ve maneviyatın merkezi.Burada hayvan pazarımız, tarihi cuma camiimiz ve meşhur cuma kavurmamızın yapıldığı tahılhanemiz var” dedi.

“Kurban Bayramı’nda Bursa’nın ve yurdun dört bir yanından binlerce insan kavurma yemeye, kurban alıp satmaya geliyor.” diyen Korkmaz, şöyle konuştu: “Bu alan sadece büyükbaş hayvanlar içindi. Ancak hayvan sayımız arttıkça azaldı, artık hem sığır hem de koyun burada.” “Hayvanları barındırabiliyoruz. Buranın hayvan kotasını 3 katına çıkardık. Yaklaşık 40-50 büyükbaş için kapalı alan ekleyerek pazarı hareketlendirmeyi başardık” dedi.

Kavurma ve satışın yapıldığı ‘Tahıl Hanı’nın aslına uygun olarak yenilendiğini belirten Korkmaz, “Yaklaşık 300 yıllık ağaçlardan yapılmış ahşap bir binaydı, aslına uygun olarak tekrar hizmete açtık. Burada tükettiğimiz etler ve müşterilerimize sunduğumuz etler bu bölgenin etleridir.” “Bu bölgenin etlerinin bir özelliği de hayvanların yüzde 80’e yakınının otlatılması. Dolayısıyla etin tadı sıradan restoran etlerine göre çok daha güzel. Biz sadece tüketmiyoruz, kaliteli etleri de buradan Bursa’ya satıyoruz.” ve çevre iller” dedi.

Uzun yıllardır cuma günleri kavurma yapmak için soba yakan esnaf da bu geleneğin atalarından devam ettiğini belirtti.

haber-artuklu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu