Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, canlı yayında gündemi değerlendirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’deki bazı ülkelerin diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerinin geçici olarak kapatılmasına ilişkin, “Karar ağır bir karardır, kabul edilemez. Türkiye seçime gidiyor. Bu, Türkiye’yi bir taraf olarak göstermek anlamına gelecektir. Seçim öncesi terör ve kargaşanın yaşandığı bir ülkede bu kararların Türkiye gerçekleriyle bağdaşmadığını ve doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.” söz konusu.

Kurtulmuş, Habertürk TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’ye güvenlik uyarıları yapan, diplomatik temsilcilik ve konsolosluklarını kapatan bazı ülkelerin kararları hakkında görüşü sorulan Kurtulmuş, Türkiye’nin uzun yıllardır terörle mücadele eden bir ülke olduğunu, terör eylemlerinin nasıl yapıldığını çok iyi bildiklerini söyledi. gerçekleştirilir ve nasıl tezahür ettirilir.

“Karar ağırdır, kabul edilemez. Türkiye seçime gidiyor. Türkiye’yi seçim öncesi terör ve kargaşa ülkesi olarak göstermek anlamına gelecek bu kararların gerçeklerle bağdaşmadığını belirtmek isteriz.” Türkiye’yi yanlış bulmuyoruz” dedi. söz konusu.

Bu kararı alan 9 ülkenin kulaktan dolma bilgilerle değil ellerinde bir bilgi varsa paylaşmaları gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Eğer bir bilgi yoksa gerçek bir durum yok, konsoloslukların kapatılmasının ağır bir karar olduğu söylenmeli ki bu konuda spekülasyon yapılacak. Endişelendikleri konular varsa bizimle paylaşsınlar.” . Dışişleri Bakanlığı rahatsız edilmeye çağrıldı. Türkiye bu manipülasyonlara izin vermeyecek. Yakından takip ediyoruz. 9 “Dışişleri Bakanlığımız her ülke ile resmi görüşmeler yaptı ve gerekli şeyler söylendi. Türkiye, arkasında kim olursa olsun hiçbir terör örgütünün Türkiye’nin kafasını karıştırmasına izin vermeyecektir.”

ABD’nin bu süreçte başı çekip çekmediği konusunda görüşü sorulan Kurtulmuş, bunun için bilgi ve belgelerin olması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel kurula katılmayan AK Parti milletvekillerine tepkisinin sorulması üzerine Kurtulmuş, Meclis’in önemli bir çalışma takvimi olduğunu ve milletvekilleri konusunda dikkatli olunması yönünde bir uyarı olduğunu söyledi. ???????

AK Parti’de 3 dönem iktidar

Kurtulmuş, AK Parti milletvekilliği seçimlerinde üç dönem kuralının esnetilip esnetilmeyeceği sorusuna ise şunları söyledi:

“Üç dönem kuralı AK Parti’nin kendi içinde doğal olarak yenilenmesini sağlayacak kurallardan biridir. Şu anda 11 milyon 240 bin üyesi olan bir siyasi partiden bahsediyoruz. AK Parti doğal olarak her dönem kendini yeniliyor. Genç arkadaşlarımızın sisteme dahil olması, “Partinin dinamizmini sağlayan en temel konulardan biridir. Bu dinamizmi sağlayacak bir kural olarak üç devre kuralı da uygulanmıştır. Bu dönemde de uygulanacağını düşünüyorum.”

Kurtulmuş, sandıkta açıkta kalan ilk parti olduklarını vurgulayarak, “Bu siyasi harekete milletvekilliği yoluyla katkı sağlamak söz konusu değil” dedi. dedi.

AK Parti’nin o günün koşullarında sürekli kendini yenileyen, devrimci adımlar atan ve toplumun beklentilerini karşılayan bir siyasi hareket olduğuna işaret eden Kurtulmuş, AK Parti’nin 15 seçimde birinci parti olmasının temel sebebinin bu olduğunu söyledi. onun siyaset biçimidir.

anayasa değişikliği önerisi

Adalet, insan hakları ve demokrasi alanında atılması gereken çok ileri adımlar olduğunu belirten Kurtulmuş, bu adımları atmaktan çekinmeyeceklerini belirterek, “Mevcut demokrasi standartlarımız bize yeter.” TBMM’deki anayasa değişikliği teklifimiz de tam olarak bu çabanın yansımasıdır. “Her milletvekili vicdanına elini koysun, hep birlikte 400’ün üzerinde oyu alalım, bunu da anayasal güvence altına alalım” dedik. sözlerini kullandı.

Türkiye’nin geçmişte başörtüsü konusunda çok ağır bir süreçten geçtiğini belirten Kurtulmuş, “Yani siyasetin üzerindeki bu gölge hala var ve Sayın Kılıçdaroğlu gece yarısı kanun değişikliği teklifiyle geldi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaretine ilişkin soruya da Kurtulmuş, “Tabii ki görüşmede seçim ve Türkiye’nin uluslararası arenadaki yeni sorunları da ele alındı. Yeni sistem 50+1’i gerektiriyor. ortak paydada, ortak mutabakatla yürüyoruz. Büyük Birlik Partisi ittifakın üçüncü unsurudur. HÜDA-PAR’ın da bu ittifaka katılmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Kurtulmuş, seçim hazırlıklarına ilişkin soruya, “Şubat ayı sonunda inşallah seçim beyannamesi tam olarak ortaya çıkacak” dedi. söz konusu.

Ekonomik açıdan karamsar bir tabloya gerek olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin ekonomik açıdan gerçekten olumlu bir noktaya doğru ilerlediğini söyledi.

Birinci basamakta seçim sonuçlarının çıkması için çalıştıklarını anlatan Kurtulmuş, “Anketler bizim için çok iyi. Temmuz ayından sonra istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ettikleri görülüyor. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın ulaştığı noktayı görüyoruz. ilk turda sonuç alacak ve seçimi bitirecek bir sonuç Cumhurbaşkanımızın oyunun partiden fazla olması kaçınılmazdır.” terimini kullandı.

Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Tayyip Erdoğan’ın oyu her geçen gün artıyor gibi görünüyor. Bari Cumhurbaşkanı’nın Meclis’te azınlıkta kalmasını sağlayacak psikolojik zeminin oluşması için burada bir algı oluşturulduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı seçilecek, ama AK Parti ve Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluk olmayacak. Bazı muhalifler tarafından yavaş yavaş yayılıyor, bu doğru değil. İnşallah hem Cumhurbaşkanımız hem de Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluğu elde eder.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olacağı adayın kendileri için hiç fark etmediğini vurgulayan Kurtulmuş, “Karşı taraf 11-12 kez görüştü. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız her yıl Türkiye’nin başka bir yerinde oluyor. Karşı tarafta kimin aday olacağı umurumda değil.Ana fikri Tayyip Erdoğan’a aykırı.Mevcut sistemde ne varsa değiştirmek, reform adına atılan her adımı reddetmek.” dedi.

finikehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu